
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 860 µm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Output Current | 75 mA |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.22 V |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Function | Step-Up |
Stock: 26
Distributors
pcbx
Unit Price$4.60603
Ext.Price$4.60603
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.60603 | $4.60603 |
| 10 | $3.55212 | $35.52120 |
| 25 | $3.33426 | $83.35650 |
| 50 | $3.12980 | $156.49000 |
| 100 | $2.99905 | $299.90500 |
| 300 | $2.88634 | $865.90200 |
| 500 | $2.77787 | $1388.93500 |
| 1000 | $2.70941 | $2709.41000 |
